Berlín

BERLÍN-Slovenské rekordy prekonali topoľčianske plavecké nádeje Tomáš Klobučník a Milan Medo

      Dvaja topoľčianski talentovaní plavci Tomáš Klobučník a Milan Medo sa predstavili na finálovom podujatí Svetového pohára v krátkom bazéne v nemeckom Berlíne. 
Topoľčianska posádka v zložení plavcov: Tomáš Klobučník a Milan Medo, spoločne s trénerom Vladimírom Železníkom vyrazili do Berlína vo štvrtok o polnoci . Strávili tam tri neskutočné dni, v ktorých prekonali nielen osobné, ale aj slovenské rekordy a navyše sa stretávali s olympionikmi z Pekingu.
V Nemecku sme sa nestratili 
Tomáš Klobučník sa na Svetovom pohári prebojoval až do finále na 100 m prsia. V rozplavbách dosiahol rovnako ako Nemec Florian Abele ôsmy najrýchlejší čas 1:01,65 a tak na rad prišiel dodatočný duel o poslednú finálovú miestenku, v ktorom sa presadil práve náš plavec, ktorý zároveň týmto časom utvoril nový seniorsky slovenský rekord. „Bol to môj najväčší úspech. Musel som sa však do finále prebojovať až rozstrelom pretože až dvaja plavci mali rovnaké časy. V rozstrele som bol rýchlejší asi o jednu sekundu, čo ma potešilo,“ povedal nám ihneď po návrate Tomáš Klobučník, ktorý sa okrem disciplíny na 100 m prsia predstavil aj v ostatných prsiarskych disciplínách na 50 a 200 metrov. Tomáš netajil, že do Berlína išiel zabojovať o čo najlepšie výsledky. „Chcel som zaplávať čo najlepšie, aby som sa priblížil k limitom na Majstrovstvá Európy. Bol som po prvýkrát na Svetovom pohári, a tak určite nikto nečakal, že sa prebojujem až do finále. Pre mňa to bol obrovský úspech, to som nečakal.“ Na Svetovom pohári však bolo veľa pretekárov, presadiť sa bolo veľmi náročne. „Konkurencia bola pomerne na veľmi vysokej úrovni. Padlo tam veľa svetových rekordov a myslím si, že slovenská vypráva sa v Nemecku vôbec nestratila,“ dodal Tomáš, ktorý finále prežíval veľmi intenzívne, pretože išlo o veľa. Dobre vedel, že už len samotný postup do finále ho radí medzi špičku v Európe. „Pred štartom som si hovoril, že chcem skončiť čo najlepšie a išiel som so cťou pretekať. V kútiku duše som veril, že môžem aj prekvapiť, ale tá konkurencia bola naozaj veľmi veľká.“ Skončiť ôsmy na Svetovom pohári je veľmi cenné a určite teší aj prekonanie rekordu Alexandra Marčeka. „Spokojnosť je určite veľká, pretože som prekonal dvadsaťročný československý rekord Alexandra Marčeka, ktorý svojho času patril medzi najlepších plavcov,“ dodal na záver Tomáš Klobučník. 
Konkurencia bola veľmi silná
Druhým z topoľčianskych plavcov v Berlíne bol Milan Medo. Rovnako ako Tomáš išiel Milan zabojovať o čo najlepšie časy, čo sa mu aj podarilo. Na rozdiel od Tomáša, ktorý plával iba prsiarske disciplíny, Milan sa predstavil na 50 m a 100 m voľný spôsob a 100 m polohový pretek. Práve 100 m polohový pretek je Milanova najsilnejšia disciplína. „Odchádzal som s ambíciami, aby som zlepšil svoj osobný juniorský rekord a zároveň vylepšil aj slovenský seniorsky rekord na 100 m polohový pretek, dodal po príchode Milan, ktorý svojim časom utvoril nový slovenský rekord. „Pretek na 100 m polohový pretek mi naozaj vyšiel a skončil som na výbornom 15. mieste.“ Treba však dodať, že práve polohový pretek má na každých pretekoch najpočetnejšie zastúpenie pretekárov. Avšak, Milan sa nestratil ani zvyšných disciplínách. „V ostatných disciplínách som zaplával svoj štandard, ale určite to nebolo ľahké, pretože konkurencia bola veľmi náročná,“ povedal Milan, ktorého zároveň teší, že obaja topoľčianski plavci sa dostali v Nemecku do povedomia. „Samozrejme, je to veľký úspech pre nás, najmä Tomáš dokázal, že aj na Slovensku máme dobrých plavcov. Vzhľadom na náš vek si myslím, že sme obstáli slušne. Konkurencia bola výborná, pretože sme pretekali aj s takými plavcami, ktorí boli na olympiáde v Pekingu,“ zaspomínal na záver Milan Medo. 

Od radosti som plakal

Obaja mladíci potešili svojho dlhoročného trénera Vladimíra Železníka, ktorý s nimi prežíval všetky tréningové jednotky od mladých liet. Na Svetový pohár do Berlína odchádzal so svojimi zverencami so skromnými ambíciami, ale v kútiku v duše veril, že dlhoročná drina sa preukáže na výsledkoch. „Bol to pre nás neskutočný zážitok vidieť olympijských víťazov a svetových rekordérov. Je to ohromne veľká skúsenosť pre nás a chalani sa takýmito pretekami ostrieľajú a potom sa neboja väčších podujatí. Obaja sa vyhecovali k fantastickým výkonom a urobili pekný úspech pre mesto Topoľčany,“ povedal na úvod nášho rozhovoru tréner Vladimír Železník. Obaja topoľčianski plavci zlepšili svoje časy, vytvorili nové slovenské rekordy. Ako videl svojich zverencov tréner? „Polohovka býva na takýchto podujatiach veľmi nabitá a len ťažko sa v nej presadzuje, pretože je doslova natrieskaná slávnymi menami. Milan však zaplával čas, s ktorým sa v Európe už nestratí. Je to zároveň seniorsky aj juniorsky rekord a zlepšil ho až o sedem desatín sekundy, čo nasvedčuje tomu, že kľudne by mohol ísť na Slovensku aj pod 57 sekúnd,“ povedal na margo Milana Meda tréner Železník. Rovnako o skvelé časy sa postaral aj Tomáš Klobučník. „Tomášov čas hovorí sám o sebe. Zlepšil po dvadsiatich rokoch rekord Alexandra Marčeka, ktorý patril k špičke československého plávania. Čas 1:01 neplával na Slovensku zatiaľ ešte nikto. Tomáš je zároveň prvým slovenským plavcov, ktorému sa to podarilo,“ dodal tréner Vladimír Železník, pre ktorého boli tieto výsledky odmenou za doterajšiu prácu pri plavcoch. „Boli to radostné chvíle, od radosti som plakal. Pri rekordoch oboch zverencov sme prežívali veľmi radostné chvíle. Tomášovi navyše ešte chýba desatina sekundy, aby prekonal aj druhý slovenský seniorský rekord Alexandra Marčeka na 200 m prsia. Tomáš ho v Berlíne zaplával za 2:14:87 a seniorský rekord, ktorý Marček utvoril tiež pred dvadsiatimi rokmi je 2:14:73. Týmto si zaplával osobný rekord, ktorý vylepšil z minulej sezóny. V juniorských súťažiach by bol s takýmito časmi určite favoritom vo finále.