Ingrida Nechalová z Topoľčian sa pripravuje na preplávanie Kanálu La Manche

Po dlhšej dobe opäť prinášame rozhovor. Tento krát sme sa porozprávali s Ingridou Nechalovou z Topoľčian. Ingrida sa venovala plávaniu a vodnému pólu v Topoľčanoch, bola súčasťou aj juniorskej reprezentácie v plávaní počas štúdia na gymnáziu v Košiciach.

Po niekoľkých rokoch sa k plávaniu opäť vrátila a pripravuje sa azda na najväčšiu športovú výzvu jej života. Preplávať Kanál La Manche. Svoj termín ma stanovený od 25. 08. 2020 do 01. 09. 2020

Ako si sa dostala k plávaniu? Kto Ťa k nemu priviedol a kto Ťa naučil plávať?

Moji rodičia hľadali nejaký šport pre mňa a brata, keďže sme boli moc živé deti. Gymnastika ako šport nebola úspešná, tak sme išli na plávanie. Plávať ma začal učiť otec v predškolskom veku. Neskôr p. Turček. Potom Vestenický, Vestenická a Kertész.

Navštevovala si športové gymnázium, bola si aj súčasťou reprezentácie, ako si spomínaš na toto obdobie?

Veľmi dobre, Košice mám dodnes rada, ešte aj teraz sa mi niekedy sníva, že plávam v tom ich bazéne 😊. Pamätám si, že tréningy sme mali dvojfázové, dve hodiny ráno a dve hodiny poobede a keď sme mali sústredenie, ženské šatne boli hore a po schádzaní zo šatne dolu schodmi sa nám podlamovali kolená z toľkého tréningu.

Dozvedeli sme sa, že k plávaniu si sa opäť vrátila po 10. ročnej prestávke, čo Ťa „prinútilo“?

Po desaťročnej prestávke som sa vrátila najskôr k rekreačnému otužovaniu. K diaľkovému a zimnému plávaniu asi o ďalšie dva roky neskôr. K otužovaniu ma priviedla zvedavosť a menší zdravotný problém. Ja rada hľadám „skratky“, ako uzdraviť svoje telo a o otužovaní som počula, že ma silné liečebné pôsobenie na telo, tak som skúsila.

Čo by si „neotužilcovi“ o ňom povedala?

Nech začnú otužovať. Je to silná „meditácia“, pre telo aj dušu. 😊

Ako si sa dostala k myšlienke preplávať Kanál La Manche(KLM)? Je v tom nejaká stávka?

Žiadna stávka v tom nie je. Keď som videla všetkých tých športovcov, plavcov ako plávajú dlhé vzdialenosti ako je KLM alebo Gibraltar, chcela som to skúsiť aj ja. Nakoniec som bola oslovená, či to neskúsim sama. Bola som inšpirovaná nimi a zároveň by bolo škoda zahodiť všetky tie moje roky tvrdého plaveckého tréningu a neísť do toho.

Kedy si sa dozvedela svoj termín na preplávanie Kanálu La Manche? Aké boli tvoje pocity?

Zhruba dva roky a osem mesiacov pred mojím plávaním KLM. Povedala som si, že konečne je už stanovený termín. Už dlhšie sa to „ťahalo“ a ja som konečne dostala termín a moje plávanie cez KLM bolo stanovené v čase od 25. 08. 2020 do 01. 08. 2020. Tešila som sa.

Čo všetko to obnáša, okrem zodpovednej prípravy, pokus o prekonanie kanálu?

Je potrebné sa zviditeľniť a zároveň je to veľká obeta, či tréningovo ale hlavne v rámci otužovania idete niekedy nad rámec svojich možností teľa.

Tvoj termín je 25.8.2020 – 01.9.2020, tretia v poradí, čo to znamená?

Štart tejto skupiny začína v utorok a končí v utorok. Vždy keď bude pekné počasie vyštartuje plavec a ja som tretia v poradí, takže ešte neviem ktorý presne deň to bude.

V čom spočíva tvoja príprava na preplávanie?

Trénujem na Pasienkoch zatiaľ, tam je 50 metrový bazén, na Draždiaku a neskôr na Košariskách neďaleko Bratislavy, kde je najkrajšia a najväčšia plocha vody. A samozrejme potrebujem natrénovať aj studenú vodu zhruba. To znamená vydržať v 13 - 14 °C vode tak 12 hodín. Na začiatok 😊.

Čo všetko plavec podstúpi, ak vstúpi do vody?

Tak jednak studená, slaná voda, drevo, ryby, medúzy, vietor, dážď, silné prúdy a mne samotnej môže nastať podchladenie, strata fyzickej sily, nevoľnosť zo slanej vody alebo z vĺn, môžu ma začať bolieť kĺby.

Koľko žien zo Slovenska preplávalo doteraz Kanál La Manche?

Len jedna p. Zuzana Jusková, mňa by však zaujímala celá história, kto všetko preplával KLM zo Slovenska a dokonca v mojich rodných Topoľčanoch bol, pán František Vlčko ktorý preplával 160 km v Dunaji, v roku 1951, možno by preplával aj viac, keby ho nezastavili hraničné hliadky. Vraj chcel preplávať aj Kanál La Manche, čo však v tej dobe skončilo tak, že mu nebolo umožnené vycestovať do zahraničia.

Ingrida, držíme Ti v Topoľčanoch palce, pri plnení tejto výzvy.

Ďakujeme za rozhovor 😊

Celý príbeh Ingridy, ale aj to ako sa jej darí v príprave môžete sledovať na jej facebookovom profile Ingrida La Manche 2020