Leto 2021

Leto už máme oficiálne za sebou, a tak nám prináleží zhodnotiť naše PIRANA-cke leto. Aj tieto letné mesiace roku 2021 boli trošku iné než tie, na ktoré sme boli zvyknutí, všetci dobre vieme čo nás ovplyvnilo za posledné dva roky. A rovnako to malo dopad aj na fungovanie športových súťaži, ktoré sa riadne neodohrali už druhú sezónu.

A tak v júli, auguste aj v septembri sme využili všetky naše kapacity na tréningové procesy a snažili sa dobehnúť koronou zameškané.

Leto 2021 odštartovala pre širokú plaveckú verejnosť v Topoľčanoch, ale aj na Slovensku správa že naša rodáčka a plavkyňa Andrea Podmaníková, ktorá momentálne študuje a preteká v USA si vybojovala miestenku na Letné olympijské hry v Tokiu. Aďa sa na svojich prvých olympijských hrách predviedla vo svojich disciplínach na 100 a 200 metrov prsiami, kde dokonca na trati 100 metrov prsiami vytvorila národný rekord.

V reprezentovaní Slovenska nechýbalo zastúpenie ani zo strany vodného póla, v širšom reprezentačnom do 17 rokov boli vo výbere štyri hráčky z Topoľčian: Vargová, Zelinková, Cebová a Dubná. Samotného Európskeho šampionátu v chorvátskom Šibeniku sa zúčastnili hráčky PIRANE Cebová a Dubná (Dubná, prestúpila po šampionáte do ŠG Olympia Košice, kde šla študovať na strednú školu).

V júli si po dlhšej pauze preverili sily aj vodní pólisti a pólistky. V polovici júla 24. – 25. 7. 2021 vycestovali kadeti na turnaj do Košíc, ktorý sa uskutočnil v tomto roku už po 20 krát a to Memoriál Rudolfa Štofana. Na jubilejnom 20.- tom ročníku obsadili kadeti PIRANA Sport Club Topoľčany  druhé miesto a vybojovali tak strieborné medaile a najlepším strelcom turnaja sa stal Samuel Hrnko. V tom istom čase vycestovali aj žiačky na turnaj O pohár primátora mesta Vrútky kde dievčatá nezaváhali ani raz a z tohto turnaja si odnášali prvé miesto a teda zlaté medaile.

Rovnako v tomto termíne mali plavecké preteky aj naši plavci v Bratislave – CORCAVID 24. - 25.7. 2021 a PIRANE si na nich počínali celkom slušne. Naši plavci si vyplávali 13 medailí ( 3 zlaté, 4 strieborné a 6 bronzových). Najviac sa darilo Alexovi Fáberovi , ktorý dominoval v disciplínach 50 m, 100m a 200 m prsia. V disciplíne 200 m polohový pretek obsadil druhé miesto. Samuel Hodál sa dvakrát umiestnil na druhom mieste v disciplínach 50m voľný spôsob a 50m prsia. V disciplíne 200 m voľný spôsob obsadil tretie miesto. Klára Brňová obsadila tri tretie miesta v disciplínach 50 m voľný spôsob, 50 m prsia a 200 m prsia. Jakub Švajlen skončil druhý na 200m prsia a Minárik spolu s Valúchom obsadili tretie miesta na 50m prsia resp. 200m prsia.

V polovici prázdnin začali letné vodnopólové sústredenia na Duchonke, kde sa v priebehu troch týždňov prestriedali tri turnusy našich športovcov, tak ako aj predošlé roky sa využilo ihrisko, ktoré už tradične umiestňujeme pod hotel na Duchonke. A aj tento rok sa uskutočnil klubový deň, pod názvom PIRANA Day. Rovnako ako minulý rok nechýbali súťaže pri ktorých sa členovia nášho klubu vyšantili do sýtosti - štafety plavecké, alebo na paddleboardoch.

Veľkej obľube sa tešilo opäť fun water polo na kolesách. Tohtoročný PIRANA Day bol aj oslavou víťazstva kadetov na domácom turnaji PIRANA CUP, v ktorom porazili Piešťany, Vrútky a Hornets Košice. Zároveň sa najlepším brankárom turnaja stal domáci Adam Porubský. Na prázdne brušká čakal na suchu gulášik, či čapované osvieženie.

16. augusta 2021 sa uskutočnilo v Nitre, v Župnom dome aj Oceňovanie športovcov Nitrianskeho samosprávneho kraja, kde opäť PIRANE nechýbali, medzi najúspešnejšími športovcami Nitrianskeho samosprávneho kraja bola naša olympionička Andrea Podmaníková, za ktorú ocenenie prevzal tréner Železník a v kategórii kolektívy Majstrovské družstvo žiačok, za ktoré ocenenie prevzali tréneri Gális a Hýroššová.

V auguste odohrali muži dvojkolo baráže o postup do extraligy a to v Piešťanoch a v Košiciach. Avšak, naše pomerne mladé družstvo neuspelo v baráži a rovnako, ako v minulú sezónu bude hrať PIRANA II. ligu.

Koncom augusta počas víkendu 28.- 29.8.2021 sa plavci zúčastnili pretekov Štúrovské stovky

V topoľčianskom klube je už tradícia, že plavcom sa darí najmä v prsiarskych disciplínach. V disciplíne 100 m prsia zvíťazila Nikola Košelová. Minárik, Alex Fáber a Brňová obsadili v rovnakej disciplíne tretie miesto. Okrem prsiarskych disciplín zabodoval ešte Zvozil v disciplíne 100 m kraul, tretím miestom a Košelová v disciplíne 100 motýlik obsadila tiež tretie miesto.

V rovnakom termíne začali ligu aj starší žiaci, kde si hneď v úvode ligy v skupine „stred“ vybojovali na prvom turnaji cenné víťazstvá proti všetkým súperom, a to zo Žiliny, Novák a domácich Vrútok a tak úspešne vstúpili do nového ligového ročníka.

Úvod septembra patril jednoznačne nášmu družstvu žiačok, kde na „Zimných majstrovstvách“ (obvykle bývajú v decembri, avšak kvôli pandemickým časom boli Zimné majstrovstvá presunuté na začiatok septembra). Dievčatá vo Vrútkach vybojovali pre Topoľčany titul MAJSTERIEK Slovenska.

Tréner Gális zhodnotil: „Som veľmi rád, že sme nadviazali na majstrovský titul so žiačkami v roku 2019 a zlato z pohárovej súťaže sme do Topoľčian priviezli opäť. Majstrovstvá vo Vrútkach sa konali v termíne 4.-5. Septembra 2021 kde sme si poradili v bazéne postupne s KVP Kúpele Piešťany, ŠG Olympia Košice a z domácimi Vrútkami, ktoré cez leto urobili značný progres vo výkonnosti. S Košicami bol zápas v našej réžii a zahrali si všetky hráčky, dokonca aj tie, ktoré začali len cez leto a pevne verím, že ich to bude motivovať do ďalšej práce. Výkonnosť Vrútok ma prekvapila nakoľko pred mesiacom to bolo úplne „iné družstvo“, myslím výkonnostne, dokázalo s nami držať krok o poznanie dlhšie. Najvyrovnanejší zápas bol s družstvom z Piešťan, ktoré však malo na hosťovaní hráčky z ŠKP Košice. Zápas sa niesol vo vyrovnanom tempe a umnou hrou ho dievčatá zvládli a tak potvrdili, že si titul Majsteriek Slovenska zaslúžia. Pevne verím, že ich to motivuje do ďalšej chuti v tréningu, budú poctivo trénovať a budeme sa z podobných úspechov tešiť aj v budúcnosti“.

V rovnakom termíne odohrali vo Vrútkach turnaj aj kadeti, ktorí z prvého kola oblastnej súťaže získali body za víťazstvo s Vrútkami a remízu s Novákmi, tiež rovnako svojimi výkonmi zaznamenali úspešný ligový vstup. Mladší žiaci, tiež vo Vrútkach, v tom istom termíne na dohrávke prvého kola súťaže podľahli domácemu družstvu Vrútok.

V dňoch 10.9. - 12.9. 2021 sa uskutočnili v Žiline plavecké preteky -"Jarná cena Žiliny", ktorých konanie sa kvôli "Covid" situácii presunulo na septembrový termín.

Najviac sa darilo Košelovej, ktorá nenašla premožiteľku v disciplínach 100 m , 200 m prsia a 200 m polohový pretek. Hodál dominoval v disciplíne 50m kraul a na 100m kraul skončil druhý. Valúch a Brňová získali bronzové medaile v disciplíne 200 prsia. Výkony ostatných plavcov boli tiež kvalitné a sú prísľubom do ďalšej časti sezónny, v ktorej sa už bude plávať len na "krátkych" 25m bazénoch .

V tom istom období vycestovalo aj dievčenské relatívne mladé družstvo Topoľčian na svoj vôbec prvý zahraničný turnaj do Chorvátska na ostrov Malij Lošin. Na turnaji obsadili siedme miesto, ale proti zahraničným družstvá odohrali veľmi kontaktné zápasy v ktorých ukázali neskutočnú bojovnosť a ani proti starším domácim hračkám sa nevzdali a odbojovali zápasy do poslednej sekundy.

Marek Gális o turnaji v Chorvátsku: „„Ďalší víkend po Zimných Majstrovstvách sme sa zúčastnili medzinárodného turnaja dievčat do 17 rokov, ktorý sa konalna chorvátskom ostrove v meste Mali Lošinj. Turnaja sa zúčastnilo 8družstiev a to talianska Padova, maďarský Dunajváros, ukrajinský Kyjev,slovenské Topoľčany, Olympia Košice a trio chorvátskych družstiev POŠK Split, Mali Lošinj a Galeb Makarska. Bol to veľmi kvalitne obsadený turnaja my sme naň šli zbierať skúsenosti pretože okrem družstva z Košíc sme nepoznali žiadne z družstiev. Najviac ma mrzí prehra s košickou Olympiou, ktorá skončila o umiestnenie lepšie. Výkonnostne sme na ne mali avšak ten poldeň patril im. Bol som však veľmi rád a spokojný s tým,že sme odohrali 5 kvalitných kontaktných zápasov a v skupine podľahli domácemu Malemu Lošinju len o 2 góly a ten napokon skončil na 4.Mieste. Páčilo sa mi ako dievčatá pristupovali k zápasom a k ich nasadeniu, samozrejme  lepšie momenty striedali aj chyby, ktorých sa musíme snažiť do budúcna vyvarovať. V útoku sme pôsobili občas neisto keď súper začal hrať tesnú osobnú obranu, ale akonáhle sme sa začali hýbať do voľného priestoru tak to vyzeralo o poznanie lepšie... Pevne verím, že sme si všetci doniesli nové skúsenosti a budeme ich vedieť zúročiť v domácich súťažiach.“

V 18.9.2021 sme v Topoľčanoch organizovali plavecké preteky "O pohár primátorky mesta Topoľčany". Našich pretekov sa zúčastnilo 190 plavcov z 22 klubov. Náš klub zastupovalo 36 plavcov, z ktorých malo 12 plavcov a plavkýň svoju "pretekovú" premiéru. Dovedna sme získali 23 zlatých, 14 strieborných a 12 bronzových medailí.

K najúspešnejším plavcom patrili: N.Košelová, J.Švajlen, R.Valúch, K.Brňová, S.Hodál. Svoje prvé medaile získali : A.Marko, T.Košecký, A.Bajzik, L.Žaťková a J.Gahérová. x

A poslednou udalosťou nášho PIRANACKEHO leta boli zápasy nášho juniorského družstva, v Piešťanoch, kde síce chlapci nezískali ani bod, ale netreba sa tajiť tým, že naše družstvo juniorov musí do tejto kategórie dorásť, keďže juniorskú ligu hráme prevažne z kadetským družstvom.

Andrej Slaštan, (predseda sekcie vodného póla, tréner kadeti, juniori, asistent trénera muži), zhodnotil leto naslednovne: “Predprípravu na novu sezónu sme začali už v máji, keď sa uvoľnili opatrenia a chlapci mohli k suchým tréningom pripojiť aj vodu. Spolu s Palom Kertészom sme vytvorili trénerskú dvojicu a v lete sme už naplno rozbehli letnú časť prípravy aj na kúpalisku. Skladala sa z neoficiálnej súťaže kadetov, kde sme odohrali turnaje. Zúčastnili sme sa turnaja v Košiciach a aj zorganizovali domáci turnaj. Súčasťou prípravy bolo aj sústredenie na Duchonke, verím že sme sa pripravili na úspešnú sezónu.“

Marek Gális zrekapituloval letnú prípravu na Duchonke: „Na Duchonke máme už tretím rokom cez leto zázemie v podobe vodnopólového ihriska na vodnej nádrži kde vieme absolvovať kondičné a herné sústredenie počas leta. Tento rok sa k nám pripojilo družstvo dievčat zo Slávie UK Bratislava a 5 dní sme si robili sparinga. Samozrejme okrem plávania a vodného póla sme naberali na kondícii na suchu behaním, cvičením, turistikou, volejbalom a keď nám neprialo počasie tak sme 2x navštívili telocvičňu ZŠ Prašice. Tieto sústredenia majú aj teambuildingový charakter a v časoch mimo tréningov sme pozerali aj videá so správnou vodnopólovou technikou, drilmi pre jednotlivé posty hráčov avšak dievčatá si pozreli aj celovečerný film. Myslím, že je to veľmi dobrá a nízkonákladová forma prípravy pred nadchádzajúcou sezónou a viaceré športové kluby nielen z Topoľčian využili toto krásne prostredie na športovú prípravu. Pevne verím, že dievčatá si sústredenie užili a radi sa vrátime sa vrátime na Duchonku opäť."

Juraj Michalides, zbilancoval letnú prípravu: "Cez leto sme sa pripravovali na letnom kúpalisku, kde sme mali bo večerných hodinách tréningy. Taktiež sa zapájali aj suchá príprava. Vzhľadom na danú situáciu, ktorá sa deje všade sme mali 4 neoficiálne turnaje - TOPOĽČANY, NOVÁKY, VRÚTKY A ŠAMORÍN, kde sme mali zmiešané družstvo spolu s dievčatami ešte ako mladší žiaci. Po dlhej pauze sa konečne odohrali nejaké zápasy, kde sme sa snažili zapojiť čo najviac deti. Bolo vidieť, že sme dlho nehrali , no napriek tomu boli aj pozitívne zápasy. Koniec leta sa začala liga pre starších žiakov (hrá sa už bez dievčat), do ktorej sme vstúpili úspešne a v prvých 3 zápasom sme získali plný počet bodov. Taktiež sa nám podarilo absolvovať sústredenie na Duchonke, ktoré si myslím, že dopadlo úspešne. Momentálne sa naďalej pripravujeme na ďalšie kola ligy pokiaľ nám to situácia dovolí."