Na slovíčko s Jožkom Beňom po návrate z Majstrovstiev Európy Juniorov

Náš Jožko Beňo, má sedemnásť rokov a svojimi výkonmi nám už teraz robí radosť. Študent štátneho gymnázia sa po nútenej prestávke, po operácii kolena predstavil vo výbornej forme nielen na Majstrovstvách Slovenska, ale aj na Majstrovstvách Európy juniorov v izraelskej Netanyi a namierené má aj na Majstrovstvá sveta do USA koncom leta. 

Prezradíš nám ako si sa dostal k plávaniu?

S plávaním som začal keď som mal šesť rokov, vtedy som začal intenzívne trénovať. Plávanie som si tak celkom nevybral sám, priviedla ma k nemu moja mamina.

Kto bol tvojim prvým trénerom?

Vo svojich začiatkoch, keď som sa ešte len učil plávať, tak vystriedal viac trénerov, ale môj prvý profesionálny tréner bol Vladimír  Železník, ktorý ma trénuje do dnes.

Čo považuješ za najväčší úspech do dnešného dňa?

Za najväčší úspech považujem tohtoročné Majstrovstva Európy juniorov a to, že držím dva slovenské rekordy v juniorskej kategórii na 100 a 200 metrov prsia.

Opíš nám, ako vyzerá taký deň mladého plavca?

Každé ráno skáčem do vody už o šiestej, čo znamená, že vstávať musím o piatej. Po tréningu idem do školy, po škole mám suchú prípravu s mojím kondičným trénerom Jánom Čereňanom a potom mám znovu tréning vo vode.

Režim úspešného plavca spočíva v nespočetnom množstve tréningov, špeciálne bývajú tie ranné, kde sa musí skoro ráno vstávať, predsa len bežnému smrteľníkovi naháňa predstava skoku do bazéna ráno o šiestej husiu kožu. Stáva sa ti, že sa na ranný tréning musíš prehovoriť, alebo v duchu hesla tréning robí majstra, si čerstvý ako rybička?

Samozrejme sú dobré, ale aj zlé dni. Niekedy mám chuť na tréning a som pripravený na výkon, niekedy zase bojujem sám so sebou presviedčam sa, aby som do tej vody skočil.

Okrem plaveckej prípravy sa pripravuješ aj na suchu?

Áno, pripravujem sa aj na suchu, posilňovňu mám tri krát za týždeň,  a to v pondelok,stredu a piatok.

Pred pár dňami si sa zúčastnil Majstrovstiev Európy juniorov v izraelskej Netanyi. Predstavil si sa v prsiarskych disciplínach na 50, 100 a 200 metrov, ako sa ti darilo?

Pre mňa to boli úspešné preteky, pretože som sa dostal do semifinále v každej disciplíne, ktorú som šiel a umiestnil som sa na jedenástom, dvanástom a trinástom mieste.

Ešte pred Majstrovstvami Európy si sa na Majstrovstvách Slovenska juniorov a seniorov kvalifikoval s novým slovenským rekordom na Majstrovstvá sveta juniorov do Indianopolisu v USA. Aké sú tvoje pocity?

So svojím výkonom na Majstrovstvách Slovenska som bol spokojný, ale nečakal som také úspechy, aké prišli, keďže som na začiatku roku veľmi netrénoval, nakoľko som musel podstúpiť operáciu kolena.

Aký je tvoj najväčší sen, čo sa plávania týka?

Veľmi rád by som sa predstavil na olympiáde v Tokiu v roku 2020.

Máš aj ty nejaký plavecký vzor, prípadne športový?

Nemám konkrétny vzor, ale určite ma inšpirujú všetci svetoví profesionálni športovci.  

Čo by si odkázal deťom, ktoré si za svoj šport vyberú plávanie?

Je to náročný šport, ale oplatí sa mu venovať. Za prvé získate výbornú kondíciu a za ďalšie, ak budete úspešní precestujete kus sveta.