Topoľčianske PIRANE v športových „bublinách“ v Šamoríne a v Novákoch

V súčasnom období nie je príliš priaznivé obdobie pre amatérsky šport, či už mládežnícky alebo seniorský. Kluby majú tréningové priestory z nariadení už dlhodobo zatvorené. Športoviská a bazény zívajú prázdnotou ako nikdy predtým.

Slovenské súťaže sú dlhodobo pozastavené a jediné možnosti trénovania sú spoločné online tréningy pomocou komunikačnej aplikácie, alebo individuálna príprava športovca doma, resp. vonku v prírode.

Slovenská plavecká federácia vytvorila projekty takzvaných „bublín“, ktoré za prísnych hygienických opatrení a testovania účastníkov môžu trénovať v karanténnom stredisku bez toho aby ho počas trvania opustili. Ako prvé takéto športové stredisko pre plavecké športy vzniklo v šamorínskom X-Bionic Sphere kde nastúpili športovci, hlavne reprezentanti, pripravujúci sa na kvalifikačné podujatia na letné Olympijské hry v Tokiu. Medzi prvými športovcami z PIRANA Sport Clubu Topoľčany ktorí do Šamorína nastúpili bola mladá len 15 ročná Tamara Dubná, ktorá absolvovala celú prípravu ženskej vodnopólovej reprezentácie a nakoniec aj vycestovala na olympijskú kvalifikáciu do talianskeho Terstu v termíne 19. – 24. januára 2021 ako náhradníčka. Okrem Dubnej sa jedného bloku pred Vianocami zúčastnila aj Lea Dubajová. Od začiatku sa taktiež plaveckej prípravy zúčastňoval rodák a odchovanec Topoľčian Tomáš Klobučník, ktorý robí všetko preto, aby sa zúčastnil svojich tretích Olympijských hier.

Slová plaveckého trénera Petra Kupca:

„V čase 18. - 20. decembra 2020 boli A. Fáber a A. Polťáková pozvaní na kontrolné preteky do „Karanténneho strediska pre vrcholový šport“, ktoré vzniklo v X-Bionic Sphere Šamorín. Obaja plavci napriek značnému tréningovému výpadku vzorne reprezentovali náš klub.

11. januára 2021 odišli ďalší traja naši plavci N. Zvozil, S. Hodál a N. Košelová do X-Bionic Sphere Šamorín na plavecké sústredenie. Trénovali s plavcami Dukla Banská Bystrica pod vedením Mgr. Železníka. Slovenská plavecká federácia usporiadala v X-Bionic Sphere „kontrolné“ preteky pre plavcov, ktorí trénovali v tomto stredisku. Z našej trojice sa však pretekov zúčastnila len dvojica S. Hodál a N. Zvozil. Na výkonoch oboch plavcov sa pozitívne odzrkadlil pobyt a tréningové jednotky, ktoré absolvovali v Šamoríne. Bohužiaľ trénovanie v „bubline“ je z dlhodobejšieho hľadiska neudržateľné. Pobyt v „bubline“ je finančne veľmi náročný.“

S postupom času sa rozšírila možnosť trénovania pre členov mládežníckych výberov vo vodnom póle a plávaní a aj pre kluby. V šamorínskom komplexe zostali trénovať plavci a reprezentačné výbery vodného póla našli od februára vhodné podmienky v národnom centre vodného póla v Novákoch. Vznikli ďalšie dve „bubliny“ v Aquacity Poprad a v Spišskej Novej Vsi, ktoré sú prevažne pre plavcov nakoľko na týchto bazénoch nie je vodnopólové vybavenie.

„V termíne 5.-7. marca  2021 sa v X-Bionic Sphere Šamorín uskutočnili medzinárodné preteky - „Veľká cena Slovenska“, ktorých sa zúčastnili naši dvaja plavci S. Hodál, ktorý nastúpil i na druhý tréningový blok a opäť trénoval s plavcami Dukla Banská Bystrica. Druhým našim plavcom bol T. Atovič, ktorý prejavil chuť pretekať i napriek výraznému tréningovému výpadku.

Na záver chcem poďakovať Mgr. Železníkovi za možnosť našich plavcov trénovať s klubom Dukla Banská Bystrica a pevne dúfam, že športový COVID automat nám postupne „povolí“ obnoviť tréningovú činnosť tak, aby sme sa kvalitne pripravili na jesennú časť plaveckej sezóny“, dodal tréner plavcov Peter Kupec.

V Novákoch v národnom centre vodného póla sa začalo trénovať v „bubline“ od 23. februára 2021. V týždňových turnusoch nastupujú širšie mládežnícke reprezentačné vodnopólové výbery .

V termíne 23. 2. – 2.3. 2021 sa v nováckom centre vodného póla uskutočnilo prvé sústredenie širšieho reprezentačného výberu U15 chlapcov do 15 rokov v ktorom nechýbali ani naše PIRANE – Cifra, Cebo a Solčanský.

V ďalšom týždni sa uskutočnilo sústredenie pre dievčatá U15 a U17 od 2. - 7. marca 2021, ktorého súčasťou boli z Topoľčian Zelinková, Baková, Dubná, Dubajová, Cebová, Vargová a Sávková. Dievčatá čakajú na konci letných prázdnin Majstrovstvá Európy U17 v chorvátskom Šibeniku.

V sobotu od 13. marca nastúpili Pirane - starší chlapci Ondrčka, Hrnko a Porubský na spoločné sústredenie kadetov U17 so seniorským reprezentačným výberom Slovenska. Reprezentáciu do 17 rokov čaká na konci júna kvalifikácia na Majstrovstvá Európy a začiatkom septembra samotná „Európa“, ktorej miesto konania zatiaľ nie je určené.

Rovnakým menovateľom pre všetkých je to, že veľmi dlho športovci neokúsili vodu a dá sa povedať, že si na ňu znova budú zvykať. „Veľmi ma teší, že v širších reprezentačných výberoch z Topoľčian je viac športovcov ako tomu bolo doteraz a je to z tohto pohľadu oveľa veselšie a Topoľčany sa „vracajú na vodnopólovú mapu“. Taktiež v plávaní je generačná výmena a mladý plavci ukazujú svoj potenciál a plnia limity ÚTM a aj reprezentačné. V „bublinách“ sa aspoň niektoré mladé PIRANE dostanú do vody a dá sa povedať, že v dnešnej dobe je to privilégiom nakoľko bazény sú vo všeobecnosti zatvorené. Neteší ma fakt, že nie je povolený tréningový proces a to nielen v plaveckých športoch. Chápeme zlú situáciu v zdravotníctve a ani vírus nepodceňujeme, snažíme sa správať zodpovedne avšak nevieme sa dočkať spustenia športového COVID automatu, ktorý nám ukazuje možnosti trénovania podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. Opäť budeme musieť začínať od začiatku a bude nás to stáť veľa síl“ komentoval súčasnú situáciu generálny manažér PIRANA Sport Club Marek Gális.